LSIS – Schedule

  • There is a wide variety of classes on offer at the Lakota Summer Institute, and so students are organized into schedules that take into account your fluency level, how many years you have previously attended, and which dialect you want to focus on. Identify which Schedule you are part of before checking the classes available to you below. At particular points on certain Schedules, you will be able to choose between two or three different classes.

     

    Click here to download a printable version of this schedule: (PDF).

    Overview

    2 Weeks:   May 28- June 8

    Week 1 (May 28 – June 1)

     

    Overview

    2 Weeks:   May 28- June 8

    Track Week 1  ( May 28 – June 1) Week 2 ( June 4 – 8) Instructors
    1A-  First Year

     

    Morning                                         Afternoon

    CL 101                                             LG 101

     

    Morning                                         Afternoon

    CL 102                                             LG 102

    1B-  First Year Morning                                         Afternoon

    LG 101                                             CL 101

    Morning                                         Afternoon

    LG 102                                             CL 102

    Allen Wilson

    Jan Ullrich

    Marek Kupiec

    Junior Garcia

    Tama

    Laura Catches

    Alex FireThunder

    Cory Yellow Boy

    Kim Campbell

     

     

    • Schedule 1: New students. Depending on demand, new students will be divided into smaller groups (A & B) who take the same classes, just in a different order. Furthermore, a Youth Group is available in Week 1 for new students aged 10–15.

    Week 1 (May 28 – June 1)

    Morning
    Schedule Class Instructors Room
    1A Intensive Očhéthi Šakówiŋ for Beginners I (Lakota) Jan Ullrich / Nacole Walker STC 101 / 120
    1B Očhéthi Šakówiŋ Phonology I Michael Moore / Gabe Black Moon / Marek Kupiec STC 129 / FSC White
    Youth Očhéthi Šakówiŋ Phonology I Elliot Bannister / Blaze Starkey STC 111
    Afternoon
    Schedule Class Instructors Room
    Evening
    Schedule Class Instructors Room

    Week 2 (Jun 4 – 8)

    Morning
    Schedule Class Instructors Room
    Afternoon
    Schedule Class Instructors Room
    Evening
    Schedule Class Instructors Room

     

    LSI – SOUTH Preliminary schedule

    WEEK 1 Track 1

    28.5. – 1.6. LEARNER (Group A)

    Morning

    Afternoon

    Track 1

    NATIVE SPEAKERS

    Instructor: Marek Shadowing: Tama, Lora LM 101

    Instructor: Junior, Allen, Alex Observe: Jan
    LG 101 (C)

    WEEK 2 Track 1

    4.6. – 8.6
    LEARNER (Group A)

    CL 102 (A)

    LG 102 – Morphology I (A)

    Track 1

    NATIVE SPEAKER

    Instructor: Marek Shadowing: Tama, Lora LM 101

    Instructor: Allen, Junior Observe: Jan
    LG 102

    LEARNER (Group B)

    Instructor: Jan
    Shadowing: Alex, Junior, Allen LG 101 (A)

    LEARNER (Group B)

    Instructor: Jan
    Shadowing: Allen, Junior, Alex LG 102 Morphology I (B)

    Instructor: Tama, Lora Shadowing: Marek
    CL 102 (B)

    CL 101 (A)

    LG 101 (B) Instructor: Kim CL 101 (B)

    Instructor: Kim Shadow: ????

    Instructor: Tama, Lora Observe: Marek

    Instructor: Kim Shadowing:

    Instructor: Jan Shadowing: Lora

     

    Communicative Lakota Courses

    CL 101 Communicative Lakota for Beginners – I

    CL 102 Communicative Lakota for Beginners – II

     

    Lakota  Grammar Courses

    LG 101 Introduction to Lakota Grammar

    LG 102 Lakota Morphology I (Inflectional)

     

    Lakota Teaching Methods Courses

    LM 101 Lakota Language Teaching Methods I (Native Speakers)

    LM 102 Lakota Language Teaching Methods II (Native Speakers)

    LM 301 Lakota Language Teaching Methods I (2nd Language Learners)